כף רגל בדשא
Picture of זהר וילסון

זהר וילסון

אִם תֵּלֵךְ יָחֵף

"שַׁל-נְעָלֶיךָ, מֵעַל רַגְלֶיךָ" אמר אלוהים למשה.
התרגלנו לנעליים. הן מגנות על כפות הרגליים מלכלוך, כאב, ופציעות ומאפשרות לנו לנוע מהר יותר. הרבה יותר מהר, בקצב שמאפשר לנו לכבוש את האדמה. הנעליים מכתיבות לנו קצב שפעמים רבות מהיר מהקצב בו הגוף והתודעה שלנו היו רוצים להתנהל בו. כשאנו יחפים הקצב נעשה לאטי בהרבה. פחות מרחק, יותר תשומת לב.
ברובד הפיזי יש מחיר לנעילת נעלים (כלא שמור) וסנדלים (כלא צווארון לבן) – הן מקבעות את כפות הרגליים שמאבדות את גמישותן, את יכולת התנועה שלהן, ואת תפקידן באחיזה בקרקע ובייצוב הגוף בהתאם לתנאי השטח. התוצאה גולשת הרבה מעבר לבעיות בכפות הרגליים – איבוד הגמישות ויכולת התנועה באותם שני איברים המחברים אותנו לאדמה עלולה לנוע מעלה ולגרום לבעיות ברכיים, אגן, גב, ואף צוואר. במילים אחרות – תאונת שרשרת.
נקודה בריאותית נוספת: אורח החיים של האדם המערבי המודרני עם החשיפה המרובה לשדות חשמליים שונים גורם לכך שבגופנו מטען חשמלי חיובי. האדמה נושאת מטען חשמלי שלילי ולכן החיבור עם האדמה ללא מתווכים (הליכה יחפה) מסייע באיזון השדה החשמלי של הגוף. יש על כך כיום מחקרים מדעיים מעניינים (חפשו לקרוא על Grounding או Earthing). אנשים ומחקרים מדווחים על נטרול רדיקלים חופשיים, העלאת רמת האנרגיה, שיפור במצבי רוח, שיפור איכות השינה, הפחתה בכאבים כרוניים, ועוד.
ברבדים הרגשיים והתודעתיים לנעילת נעלים יש מחיר סימבולי. הרגל נעולה בתוך נעל כפי שהתנהלותנו מוכתבת על ידי הרגלים. אנו נעולים בתוך ההרגלים שלנו. של נעליך מעל רגליך – צא לחופשי מהרגליך שכבר לא משרתים אותך או אפילו מזיקים לך.
שנים אחרי שאמר זאת למשה, חזר אלוהים ואמר ליהושוע "שַׁל-נַעַלְךָ מֵעַל רַגְלֶךָ." משה נצטווה להוריד שתי נעליים ויהושוע נעל אחת. אולי ליהושוע נותרו פחות הרגלים להשתחרר מהם. נעל אחת או שתיים, זו כנראה אמירה חשובה שיש לחזור ולומר אותה בכל דור ודור.
 
אִם תֵּלֵךְ יָחֵף
לֹא תִּבְגֹּד בְּאָבִיךְ
שֶׁרָאָה בַּנַּעַל עֵרֶךְ עֶלְיוֹן
לְחִנּוּכוֹ שֶׁל אֵבָר תַּחְתּוֹן
שֶׁהֲרֵי סַכָּנוֹת טְמוּנוֹת בָּאֲדָמָה
מַסְמֵר, זְכוּכִית, קוֹץ
צוֹאַת כֶּלֶב
מַחַט שֶׁל נַרְקוֹמָן
וְלֹא רַק הֵם שָׁם מְצוּיִים
דְּבָרִים נוֹרָאִים מֵהֶם בְּתוֹכָהּ חֲבוּיִים
רַעֲיוֹנוֹת שֶׁל חִבּוּר לַגּוּף
אַדָּמָתִיּוּת חַיָּתִית
טֶבַע פִּרְאִי לֹא מְמֻשְׁמָע
אוֹי וַאֲבוֹי גָּדוֹל וּמְבַלְבֵּל
מוֹבִיל הַיְשֵׁר
לְתוֹךְ הַנְּשָׁמָה לְהִסְתַּכֵּל

 

 

כל הזכויות שמורות © אפריל 2021
זהר וילסון, ישראל

פוסטים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Scroll to Top
דילוג לתוכן