עכבר העיר, אוקטובר 2009 – לאכול או לא לאכול

עכבר העיר

לאכול או לא לאכול | מדריך לקונה המבולבל

יום שישי 2 באוקטובר 2009
מאת: רחל טל-שיר

איפה כדאי לעשות את קניות המזון לבית ולמה דווקא בסופרמרקטים האורגניים הצרכן עלול ללכת לאיבוד

אין ספק שבריאות טובה מתחילה בקנייה השבועית או היומית של המזון. לכן זה משמח שגם רשתות הסופרמרקטים הרגילות כבר קורצות לכיוון הבריאותני ובהדרגה ניתן למצוא ברובן תוצרת אורגנית וגם מוצרים טבעיים. השאלות הן כמובן איזה רשתות מצליחות לספק מזון יותר טרי ובריא? אילו מהן מספקות יותר כלים לצרכנים לעשות בחירות נכונות? האם הן באמת מתחרות ראויות לרשתות שמכריזות על עצמן אורגניות או טבעיות או בריאותיות? האם אלה וגם אלה הן תחליף לחנות טבע טובה שבה הבעלים ערב לכל מלפפון ומלון? האם הן עדיפות על שוקי האיכרים או על השווקים הרגילים? ושאלת השאלות – האם שפע האפשרויותשאמור להקל אינו בעצם מסבך את חיי הצרכנים?

הנה רשימה של ארבעת מקומות הקנייה המומלצים, כולל היתרונות הבולטים, שגובשה בהתייעצות עם כמה מומחים.

שוקי איכרים. למה? מפני שהם משלבים את כל היתרונות: מבחר עצום של ירקות ופירות אורגניים וקונוונציונליים, מזון מוכן מרכיבים בריאים, ומפגשים בלתי אמצעיים עם הפנים שמאחרי האוכל. החלק האחרון הוא יתרון ייחודי מפני שהוא מוכיח שהמוצרים עברו פחות ידיים ולכן הם הרבה יותר טריים; פניהם של החקלאים הן חותמת יושר טובה פי כמה מכל מיני אישורים. גם ההסברים שלהם הרבה יותר משכנעים מכל מיני אותיות גדולות וקטנות שמופיעות על האריזות, או מפרסומות ומודעות שהקשר בינן לבין המוצר הוא בדרך כל מקרי. שוקי האיכרים גם מבטאים את היכולת של יחידים ליצור שינוי – לעקוף תאגידים, לייתר את החוליותהמתווכות, להוזיל עלויות. הם גם מאפשרים לחקלאים להחדיר, במנותק מכל מיני שיקולים זרים כמו חיי מדף, מיני גידולים אקזוטיים וייחודים. בנוסף הם מחזקים את הנאמנות ל"מותגים" מקומיים ובתוך כך מזמנים מגע אנושי בין המגדל לבין הצרכנים.

חנויות טבע שכונתיות. כמעט בכל שכונה יש חנות טבע שבמובנים רבים, והרבה יותר מן המרכולים, דומה למכולת של פעם. מה שטוב בחנויות האלה הוא שאפשר לקנות בהן בלי לחץ; הרי לא נסענו רחוק ולא חיפשנו חניה, ולכן לא צריך לרכוש כל מיני מוצרים שרוב הסיכויים שלא נשתמש בהם. הבעלים של חנויות הטבע, לפחות הטובות שבהם, הם סוג של יועצי תזונה משובחים ואת מצבורי הידע שלהם הם חולקים בנדיבות. כל אחד מהם גם מתפקד כמין תחנת איסוף למבחר מגדלים מוצלחים, שבמקום להתעסק עם לקוחות פרטיים מביאים סחורה במרוכז לחנות שכונתית. ומכיוון שרוב בעלי החנויות האלה הם משוגעים לדבר, הם מאתרים בעצמם את המגדלים הכי טובים ואף ערבים לטריותה של התוצרת. הם לא רק סוחרים אלא בעיקר סוג של חלוצים.

שווקים רגילים. כן, הם עדיין מקום מצוין לערוך בו את הקנייה השבועית. השווקים בישראל הם מיצג יום-יומי של צבעים עזים, ריחות משכרים והם, סליחה על הקלישאה, זבים כל טוב והקנייה בהם זולה. איך מתמודדים עם העובדה שרוב התוצרת בהם אינה אורגני?

קודם כל, יש הרבה פירות וירקות שבהם ההבדל הבריאותי בין אורגני ללא אורגני הוא שולי. מהם? אם לתמצת דיון אינסופי בשורה אחת, כל הירקות והפירות הקליפים הם פחות בעייתיים. האבוקדו, למשל, הוא פרי שהחותמת אורגני לא כל כך משנה לו והוא חוזר בדיוק עכשיו, אחרי הפגרה השנתית שלו , ואפשר לשלבו באין ספור תבשילים וסלטים. הוא גם אחד הפירות שהופכים כל ארוחה טבעונית למשביעה.

חזרה לקסמי השוק: נכון שלא כולם אוהבים את סוג ההמולה הזה ונכון שהחניה לא קלה, אבל בשבע בבוקר הכל הרבה יותר רגוע, גם בחמש אחרי הצהריים. העמסה שבועית של פירות וירקות היא סוג של תעודת ביטוח לכך שבכל פעם שיתעורר איזה רעב גחמני אפשר יהיה להתנפל על פרי או ירק ולא על חטיף או ממתק.

aair0910
לסיכום, מה שבאמת חסר לטעמי בכל הסופרמרקטים שמאפשרים דריסת רגל ליצרנים בריאותיים הוא יד מכוונת, עצה טובה, מישהו שיכול להדריך בתוך השפע הזה של מותגים טבעיים אבל לא אורגניים, אורגניים אבל לא טבעיים, טבעיים אבל לא טריים.
הבעיה הזאת בולטת דווקא במיזמים הברוכים של סופרמרקטים אורגניים, ששם באמת הצרכן עומד כמו עליסה בארץ הפלאות ולא מבין מה קורה. חסרה שם הפרדה בין עיקר וטפל. די קשה להתמצא שם בין מה שבאמת אורגני וטבעי ובריא לבין מוצרים שפשוט רוכבים על הגל ותופסים טרמפ.
אחת ההטעיות היותר מעצבנות היא השטח העצום המוקצה בחנויות אלה לפירות יבשים. כאילו בריאים, כאילו טבעיים, אבל רבים מהם בעצם מלאים סוכר וחומרים משמרים פסולים. מה שהיה עוזר זה תוויות שמבדילות באופן ברור את המוצרים המומלצים מאלה שנמצאים שם כדי לגרוף רווחים. מה שהיה עוזר עוד יותר זה מישהו, לא מטעם, שיכול לייעץ.
עדות לאותה אווירת בלבול ומבוכה אפשר למצוא בסיורים המודרכים שמארגנים גופים שונים במטרה לספק לקונים איזושהי מערכת כללים שמבחינה בין מומלץ לפסול. זהר צמח וילסון, מורה ויועץ בגישת התזונה המשולבת, מדריך סיורים כאלה בסופרמקטים ברחבי הארץ, שבהם הוא מבטיח ללמד לזהות מוצרים מזיקים שמתחזים לטבעיים.
לפרטים על הסיור הקרוב לחצו על קישור זה

לכתבות נוספות

שתפו חברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Scroll to Top
דילוג לתוכן