טבע האדם - כורסאות אהבה
Picture of זהר וילסון

זהר וילסון

חוויה מתקנת בזכות מפתח רכב שאבד

יציאה מעבדות לחירות אינה זבנג וגמרנו. היא תהליך הדרגתי בשלבים. שלב הגילוי קודם לשלב היישום וכול שלב כזה על פי רוב מורכב משלבים משל עצמו.

לקח לי שנים לגלות ולהבין שיש לי קושי בלבקש עזרה. קל לי יותר "להישען על עצמי" – לעשות דברים לבד ואף לסרב להצעות עזרה. זו אסטרטגיה שלרוב מתפתחת בילדות ונועדה להגן על הילד מלחוות פגיעות. האסטרטגיה מתבטאת בחשיבה כגון "אני אסתדר בעצמי" או "אני יכול לסמוך רק על עצמי." לכן דפוס האישיות המתנהל באופן הזה מכונה "דפוס אישיות נשענת על עצמה."

זה שגיליתי והבנתי שיש בי מן הדפוס הזה, לא הפך אותי בין לילה לחופשי ממנו. זו אסטרטגיה שכבר טבועה בי עשרות שנים. הרגעים בהם הדפוס נעשה דומיננטי לחלוטין הם לרוב ברגעי לחץ, או בזמנים בהם אני פחות מחובר לעצמי. זהו השלב בו מדי פעם אפשר להבחין שהנה הדפוס מגיע ואולי מדי פעם אפשר להצליח לפעול אחרת.

בסופ"ש האחרון באירוע ""שיווה" של עמותת דרך גבר בסדנאות שהנחיתי הדגש היה על הבאת פגיעות ועל היכולת להבחין מתי אני זקוק לתמיכה ולהעז לבקש אותה. בסיום האירוע לא מצאתי את המפתח של המכונית. בדקתי בכיסים ובתיק שלי והוא לא היה שם. ניגשתי לאזור הישיבה שיש בו עשרות ספות וכורסאות מתוך כוונה להזיז ולהפוך את כולן בתקווה שאמצא שם את המפתח. את כול זה תכננתי כמובן לעשות לבד.

על אף שהיה משהו מלחיץ בלאבד את המפתח לרכב כשיש לי הרבה ציוד שאני צריך להגיע יחד אתו לעבודה נוספת, הייתי יחסית רגוע בזכות הסופ"ש הנפלא שעברנו יחדיו. נזכרתי בדפוס הנשען על עצמו וחייכתי. לקח לי כמה דקות להבין שלחייך זה לא מספיק, שחיוך לא ימנע ממני לחפש לבד.

ניגשתי אל מערכת הכריזה והודעתי שאבדתי את מפתח הרכב. עשרה גברים הגיעו ועזרו לי עם חיפוש מדוקדק מעל, בתוך, ומתחת לכול עשרות הספות. המפתח לא היה שם. אחד הגברים אמר לי בדוק שוב בתיק שלך. בדקתי ואכן שם הוא היה – כמעשה כשפים השובב חמק ממני בחיפוש הראשון – רצה לאפשר לי לבקש עזרה.

למרבה הפליאה, על אף ש"הטרחתי" עשרה גברים לחפש מפתח שלא אבד, לא רק שלא חשתי שעשיתי פדיחה, אלא ממש שמחתי שהתגברתי על הדפוס וביקשתי עזרה.

דפוס אישיות אינו בר השמדה וגם אין צורך לנסות להכחיד אותו. בעזרת התפתחות אישית, האטה, וטיפול ניתן להפסיק לפעול על אוטומט עם אסטרטגיות שהגנו עלינו בתור ילדים אך כבוגרים הן פשוט משבשות לנו את איכות החיים.

שתפו חברים

פוסטים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Scroll to Top
דילוג לתוכן