פתקים כנס הקשבה
Picture of זהר וילסון

זהר וילסון

כנס ההקשבה

בחודש שעבר התקיים באוניברסיטת תל אביב כנס ההקשבה השלישי. אודיטוריום סמולרש המכיל מעל לאלף מקומות ישיבה היה מלא מפה לפה. הוזמנתי לכנס על ידי "היער הסודי," הריזורט הקפריסאי שמארח מאז אוקטובר מחזורים רבים של ריטריט החלמה עבור ניצולי מסיבת הנובה ועבור הורים שכולים – ריטריט בו הייתי מעורב מיומו הראשון כמטפל ומחזיק קבוצות. יוני כהנא, המייסד והבעלים של "היער הסודי," היה אחד הדוברים בכנס, לצד נשיא המדינה בוז'י הרצוג, שרי ג'קסון קליין יזמת הכנס ומייסדת " בַּדְּרָה – המרכז הישראלי להקשבה," דן פילץ מנכ"ל ושותף החברה לניהול דיזנגוף סנטר – בו הוקם חמ"ל לתמיכה במפונים, איריס חיים, אמו של יותם שנחטף ונהרג מאש צה"ל, ועוד יזמים, שחקנים, ומוזיקאים.

מטרת העל של מרכז ההקשבה הישראלי ושל הכנס היא להפוך את ישראל למדינה מקשיבה וקשובה וליצור שפת תקשורת עמוקה ומשמעותית יותר שבה כל ילד ילמד ללכת, לדבר ולהקשיב. אירועי השביעי באוקטובר הם תזכורת כואבת לחשיבות ההקשבה – לו רק היו מקשיבים לתצפיתניות ולכול מי שהתריע.

שמחתי לפגוש בכנס את אלי לוי ורומן פלוטקין, חבריי לעמותת "דרך גבר" שסרטון על קו ההקשבה לגברים אותו הם מובילים יחד עם גברים נפלאים נוספים מהעמותה הוקרן על המסך.

בסיום חלקו הראשון של הכנס כול משתתף קיבל ביציאה מהאולם פתק עם שאלה אותה הוזמן לשאול בזמן ההפסקה אדם שאינו מכיר. ארבעה אנשים פנו אלי, שניים מהם עם השאלה "ספר לי משהו מעניין על השם שלך" והשניים האחרים עם השאלה "ספר לי בבקשה על מקרה בו עזרת למישהו ומקרה בו מישהו עזר לך." לקחתי לתשומת לבי שמתוך שפע פתקים עם שאלות רבות ושונות, נשאלתי פעמיים את אותן שתי השאלות.

התחנה הראשונה שלי ביציאה להפסקה הייתה השירותים. שירותי הגברים התברכו במשתנות, דבר שמקצר משמעותית את התור בהשוואה לשירותי הנשים. בבדיחות הדעת, משולבת עם כוונה מלאה, ביקשתי את רשות האדם שהשתין לצדי אם זה בסדר שאשאל אותו את השאלה שבפתק שקיבלתי. הוא נענה לאתגר "הַשְׁתֵּן, הַשֵּׁב, וְהַקְשֵׁב" והתייחס לשאלה באופן ענייני ואף נוגע שהשאיר אצל שנינו חותם. מילאתי אחר ההנחיות והקשבתי בתשומת לב מבלי להתבלבל מצחוקם ותדהמתם של חלק מהנוכחים על המיקום בו ביצענו את המשימה.

נְבַקֵּשׁ וְנִלְמַד
חֶבְרָה שֶׁל הַקְשָׁבָה
בִּלְעָדֶיהָ נִשְׁבֹּק
חֲפֵצֵי וַחֲפֵצוֹת חַיִּים אָנוּ

שתפו חברים

פוסטים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Scroll to Top
דילוג לתוכן