shutterstock_56991715-min
Picture of זהר וילסון

זהר וילסון

עזוב זה סתם בזבוז כסף

עברו שעתיים של נהיגה ולפנינו שעתיים נוספות. נכנסנו לתחנת דלק. בזמן שנתתי למכונית לשתות, תמר קנתה מיץ תפוזים. היינו לאחר שלושה ימים בהם הנחנו סדנת ניקוי מיצים מוצלחת בבית הארחה במדבר. היינו עדים לתהליכים שעברו שלושים איש ואישה. כל אחד והתהליך שלו: גמילה מסוכר, מלח או קפאין, הגילוי שתחושת רעב אינה קשורה לכמויות המזון, תגובות גוף שונות, ותחושות של קלילות, אושר ורוגע.

תמר אשר הנחתה את שיעורי היוגה בסדנה החלה לשתות מהמיץ שקנתה. לאחר כמה לגימות פנתה אלי ואמרה "זה מיץ טוב, נכון? כתוב עליו שזה מיץ טבעי. 100% מיץ." עניתי לה שאומנם הוא טבעי, אך להבדיל מהמיצים הטריים שסחטנו בסדנה, הוא מפוסטר.
"יא חתיכת משבש שמחות שכמותך," ירתה לעברי היוגית, "מאיפה שלפת את זה שהוא מפוסטר?"

היא החלה לסרוק את הבקבוק כדי לראות אם כתוב עליו שהמיץ מפוסטר. חיוך גדול עלה על פניה, "רואה, לא כתוב כלום, סתם אמרת." אמרתי לה שתחפש במקום הכי פחות הגיוני, במקום הנסתר ביותר. לאחר כמה דקות היא גילתה את המילה "מפוסטר" מוטבעת על תחתית בקבוק הפלסטיק. צריך להיות עיוור שאצבעותיו מיומנות בקריאת ברייל כדי לגלות את המילה הזו.

איזה כיף להיכנס באם אמא של…

לאנשים רבים, כולל לי, יש ביקורת רבה על סדרת התוכניות על המזון ששודרה בכולבוטק במהלך השבועות האחרונים. ביקורת אודות התוכנית על מוצרי החלב תוכלו לקרוא בקישור הזה. אני יודע שזה מעורר הרבה יותר ריגושים לתקוף ולזעוק מה לא בסדר, אולם אני מעדיף תחילה לציין לשבח את רפי גינת על התוכנית השלישית בסדרה בה חשף מידע על מיצים, דגני בוקר, דבש, ומוצרים נוספים.

רפי גינת הראה שמיצים רבים אינם בריאים. חלקם מכילים סוכר וחומרים משמרים ובחלקם אין אף כל זכר לפרי. חשיפה שכזו היא די צפויה ומתאימה להלך הרוח הסטנדרטי של תחקירי כולבוטק. אולם אז רפי גינת אמר משהו שלי אמנם כבר היה ידוע, אך לא ציפיתי לשמוע אותו בתוכנית כמו כולבוטק. הוא ציין שכל המיצים הטבעיים הסחוטים שעל המדפים עברו תהליך פסטור.

באותה נסיעה מהמדבר, כשתמר שאלה אותי, בדרכה המתריסה, מה יש לי נגד פסטור, עניתי לה שפסטור זה בעצם סוג של בישול. האם העובדה שבישלו את מיץ התפוזים עושה לכם יותר או פחות חשק לשתות אותו? רפי גינת, לקול מחיאות הכפיים שלי, כאילו קבוצת הכדורגל האהודה עלי הבקיעה גול, ציין קבל עם ועדה שפסטור פוגע בערכים התזונתיים. רוצים מיץ? עדיף סחוט טרי.

התיקון של רפי גינת

רפי גינת גם ערך השוואה של ערכים שונים (סיבים, עמילן) בין פירות אורגניים וקונבנציונאליים (שאינם אורגניים). הנתונים הראו שלעיתים יש יתרון לאלה ולפעמים לאלו. מה שלא צוין בתוכנית זה שהערכים הללו משתנים לאו דווקא בגלל שפרי או ירק הוא כן או לא אורגני. אלה הם ערכים המשתנים לפי סוג האדמה, אזור הגידול, האקלים וסוגי הדישונים. מה שרפי גינת ציין (שוב מחיאות כפיים), זה שללא קשר לערכים השונים שאוזכרו, לתוצרת האורגנית יש את היתרון שאין בה רעלים של חומרי הדברה. זהו משפט חשוב מאוד, בייחוד לאור העובדה שבשתי התוכניות הקודמות צוין שאין יתרון לחלב או ביצים אורגניים.

איך דוחפים אצבע בצורה נכונה

בתוכנית אודות הבשר והביצים הרגשתי כאילו אני בקורס קצבים. למדתי שהחלק האחורי של הפרה נחשב משובח יותר, ראיתי מגדלי בקר דוחפים אצבעות לתוך גושי בשר ומסבירים כיצד מבדילים בין בשר טרי לקפוא והבנתי את הבעייתיות בהקפאת בשר קפוא שהופשר. אולי לא המידע הכי חיוני עבור אדם כמוני שאינו צורך כמויות גדולות של בשר, אך בכל זאת, טוב לדעת.

התוכנית גם הציגה את הסבל הנורא בתעשיית הביצים הקונבנציונאליות (הלא אורגניות), בה התרנגולות נמצאות בצפיפות איומה בכלובי סוללה ועוברות תהליכים אכזריים כמו קיטום המקור. פרטים נוספים אודות התעשיה הזו בקישור הזה. שמחתי שהמידע הוצג בערוץ טלוויזיה מסחרי בשעת פריים טיים. בדרך כלל הנתונים הללו ידועים רק לקומץ פעילי זכויות בעלי חיים ואינם זוכים לחשיפה תקשורתית נרחבת.

לזכור ולשכוח

אולם השמחה הייתה מוקדמת. מייד לאחר התמונות הקשות מהלולים האכזריים הללו, רפי גינת סיפר לצופים שכולבוטק שלחה להשוואה במעבדה ביצים אורגניות וקונבנציונאליות. הממצאים הראו שאין הבדל ביניהן. למרות שרפי גינת ציין ששני המדדים לפיהן השוו בין הביצים הם ויטמין E וכולסטרול, כל מי שדיברתי איתו לא זכר שדובר אך ורק בשני המדדים הללו.

כל שנחרת בראשם של הצופים הוא שאין הבדל בין ביצה אורגנית לקונבנציונאלית. המדד בו השתמשו לצורך ההשוואה הינו מוגבל ביותר. מה לגבי ערכים תזונתיים נוספים? מה לגבי שאריות אנטיביוטיקה וחומרים רעילים נוספים? כל זה לא שינה דבר: האכזריות הנוראית שהוקרנה כמה דקות קודם לכן נשכחה והמסקנה היחידה (והמוטעית) של מרבית הצופים הייתה שזהו בזבוז כסף לקנות ביצים אורגניות.

תשבחות מגיעות לרפי גינת גם על שחשף את דגני הבוקר במערומיהם וגילה לנו שבגלל כמויות הסוכר המוגזמות שהם מכילים, הם בעצם אמורים להיחשב ממתקים ולא אוכל, ובוודאי שלא מזון בריאות עבור ילדים. הערה אחרונה עבור רפי גינת ובעצם עבור כולנו: בחלוקת הציונים למשקאות שונים, רפי גינת ציין לשבח את המשקה ויטמינצ'יק משום שהוא הכיל כמה ויטמינים בכמות גדולה יותר ממה שצוין על התווית.

ויטמינצ'יק אומנם אינו מכיל צבעי מאכל אך זהו בעצם סירופ שלא הייתי מגדיר אותו כבריא והוספת ויטמינים אינה משנה את העובדה הזו. אין לנו גם מידע על איכות הויטמינים אותם מכניסים למשקה הזה. צריכת ויטמינים סינטטיים עלולה אף להזיק. ויטמינים סינטטיים רחוקים שנות אור מתוספי ויטמינים על בסיס מזון (היקרים יותר) וכמובן מויטמינים המגיעים באוכל אמיתי איכותי.

תודה לך רפי גינת. יש לך תפקיד חשוב והרבה אחריות. ככל שתלמד את הנושאים הללו יותר לעומק, ותסתמך יותר על מקורות שאינם בעלי אינטרס, כך תרומתך תלך ותגדל.

המאמר המקורי בקישור הזה

שתפו חברים

פוסטים נוספים

6 מחשבות על “עזוב זה סתם בזבוז כסף”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Scroll to Top
דילוג לתוכן