shutterstock_126744209
Picture of זהר וילסון

זהר וילסון

האנרגטיקה של האוכל

התזונה שתתן לכם אנרגיה

מה כדאי לאכול כשלחוצים? כיצד המצב הבריאותי קשור לבחירת סוג הירק? ולמה עדיף לאכול מוצרים עונתיים מגידולים מקומיים? כל מה שצריך לדעת על תזונה מועילה לגוף

“תנו למזון להיות התרופה שלכם.” – היפוקראטס.

ניתן לבחון אוכל בדרכים רבות, לא רק לפי ערכו התזונתי אלא גם על פי החוויה שהמזון מעניק לנו והאנרגיה שיוצר בגופינו, ממש כמו האמירה “הנך מה שאתה אוכל”. מזון אכן בונה את תאי גופינו אבל האם חשבתם שיתכן שיש לו גם השפעה על יחסנו לחיים?

הטעות הבסיסית בהתייחסות לתזונה מושפעת מהקישור לעולם המדעי – כיום אנו מודדים את המאכלים השונים בפרמטרים של חלבון, פחמימות, שומנים, מינרלים וויטמינים כשבעצם המזון שלנו מורכב גם מאיכויות שנכון להיום אינן ברות מדידה. אין לנו אפשרות כיום למדוד אנרגיה אמיתית של מזון אבל היא קיימת ומשפיעה הן על המזון עצמו והן על הגוף שניזון ממנו בדרכים שונות, כמו שבעבר לא ידענו למדוד את כוח הכבידה או מהירות בקמ”ש, אבל כן ידענו שעצמים זזים במהירות מסוימת ושהתפוח נופל מהעץ תודות לכוח מסוים, היום אנחנו כבר יודעים לכמת ולהסביר את התנועות הללו באופן מדעי ומדויק.

האנרגטיקה של מזונות מושפעת מהמון גורמים, ביניהם גם איך גידלנו את הצמח ואיך בישלנו אותו, אפילו מתי הוא צומח. מסתבר שניתן לסווג את הירקות גם לפי זמן הצמיחה שלהם – יום לעומת לילה (לדוגמה: לאנשים שסובלים מבעיות פרקים עדיף להימנע מירקות שגדלים בלילה, כגון תפוח אדמה, עגבנייה, חציל, ופלפל – אלו הם ירקות ממשפחת הסולניים). לאוכל מתועש לצורך העניין, אין אנרגיה ואפילו יכול להיות מוגדר כסוג של אנטי-אנרגיה, בגלל הדרך שבה המזון עובר עד לצלחת שמוציאה ממנו את כל האלמנטים הטבעיים שלו.

להלן כמה דוגמאות איך תזונה יכולה להשפיע על איכות חייכם:

1. אם אתם מרגישים לא בפוקוס ורוצים להרגיש יותר יציבים – נסו לאכול ירקות שורש שגדלים באדמה ומעניקים אנרגיה יותר קיומית, חזקה ומקורקעת. אם אתם מרגישים לחוצים ורוצים להיות יותר קלילים נסו להוסיף עלים ירוקים שגדלים החוצה ומעלה לכיוון השמש. הם מטהרים ומעניקים אנרגיה קלילה. מומלץ לבחור מזונות גם מקרקעים וגם קלילים שישמרו על האיזון העדין של אנרגיה מפוקסת אך גמישה.

2. אכילה מגן הירק הפרטי שלכם או קניית המוצרים בשוק המקומי יגרמו לכם להרגיש יותר מחוברים לביתכם ולקהילתכם המקומית. כשאוכלים מוצרים עונתיים מגידול מקומי, הגוף יכול ביתר קלות לשמור על איזון מהפנים החוצה.

3. בקיץ ישנה תועלת משימוש בפירות המקררים כשהם בשיא עונתם. בחורף יש שפע של ירקות הגדלים בעומק האדמה כמו גזרים, קישואים, בטטות שמחממים את הגוף. מומלץ עד כמה שאפשר לשמור על איזון של אכילת גידול עונתי ומקומי כדי להישאר בהרמוניה עם חוקי המחזוריות שבטבע.

4. בישול על תנור גז הרבה יותר מרגיע ומעודד בריאות מאשר בישול במיקרו אשר פוגע במזון.

תשומת לב לאופי המאכלים והאנרגטיות שלהם היא חלק מגישת התזונה האינטגרטיבית, שמתבוננת על גוף האדם כמכלול של ההזנה שלו, המצב הנפשי והפיזי יחד. על מנת לשמור על אורח חיים בריא, על תחושה טובה בגוף ובנפש כדאי לשים לב למאכלים שנכנסים אלינו לגוף, ולהרבות במאכלים שנכונים לנו גם מבחינה פיזיולוגית וגם מבחינה אנרגטית. מצד אחד, ככל שיתווספו מזונות עשירים בערכים תזונתיים, יהיה פחות מקום בצלחת (ובבטן) למזונות המזיקים, ומצד שני, ריבוי במזונות שתורמים לגוף יסייע באופן אוטומטי לכך שהתשוקות למזונות מזיקים תפחתנה באופן טבעי וללא מאבקים.

גישת התזונה האינטגרטיבית מעודדת ניסויים תזונתיים אישיים שמטרתם לגלות אלו מזונות תורמים ומתי. התפריט משתנה מאדם לאדם. תזונה בחופשה תהא שונה מתזונה בתקופת עבודה, תזונה בגיל הנעורים שונה מזו שבשיבה, תזונת קיץ שונה מזו של החורף, תזונתה של אותה האישה תשתנה בזמן הריון וכד’.

אורח החיים המערבי המודרני על ריבוי מזונותיו המתועשים והמעובדים קבר את יכולתנו להרגיש ולבחור מה טוב לנו, מתי ולאיזו מטרה. תהליך הדרגתי ותומך יסייע בחיבור ללב ולחשיפת האינטואיציה התזונתית האישית אך בכל זאת ישנן כמה המלצות כלליות שיסייעו לעלות על הדרך הנכונה לגוף ואורח חיים בריא יותר:

– לצרוך פחות מזונות מעובדים ומתועשים ויותר מזונות מלאים.

– להפחית סוכר ומלח.

– לא להפריז עם חלבונים מן החי.

– הגדלת צריכת הירקות, בייחוד עלים ירוקים.

– להימנע משמנים מזיקים וחומרים סינטטיים.

– אכילה מגוונת ומותאמת לגוף ולצרכים.

– לאכול בנחת וללעוס היטב.

– לא לאכול מול הטלוויזיה או המחשב ולהימנע מאכילה בלילה.

קל וזמין להכין ולאכול מזונות משביעים שלא רק שאינם יוצרים תחושת כבדות אלא מעניקים קלילות ואנרגיה. קיימות אלטרנטיבות בריאות לאמונות שגויות כגון “רק בשר נותן כוח”, וישנם שלל מתכונים קלים, צבעוניים, מזינים וטעימים שביכולתם להכניס עוד כוח ותכונה לחיים.

*****

המידע אודות מזונות אנרגטיים מתוך הספר “תזונה אינטגרטיבית” מאת ג’ושוע רוזנטל עם עריכה מדעית של זהר צמח וילסון.

המאמר המקורי בקישור הזה

שתפו חברים

פוסטים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Scroll to Top
דילוג לתוכן